Колоноскопія: показання, підготовка та проведення процедури

Колоноскопія – ендоскопічний метод дослідження внутрішньої поверхні кишківника за допомогою спеціального приладу – колоноскопа. Гнучкість та м’якість тонкого зонда дозволяє йому безболісно проходити всі анатомічні вигини органів, з високою точністю виявляючи різні патології. Довжина пристрою, оснащеного мініатюрною відеокамерою та освітленням, становить приблизно 160 см. Зображення миттєво передається на екран монітора у багаторазовому збільшенні. Завдяки цьому фахівець може детально розглянути внутрішню поверхню досліджуваної ділянки, встановити осередки запалення та характер зміни слизових оболонок.

Показання до колоноскопії

Колоноскопію призначають у таких випадках:

 • часті болі в області кишечника
 • кровотечі
 • гнійні або слизові оболонки з ректального каналу
 • підозра на запальні процеси
 • різке, безпричинне зниження ваги
 • наявність онкологічних захворювань в органах шлунково-кишкового тракту у близьких родичів

За допомогою колоноскопії можна провести низку медичних маніпуляцій:

 • видалити пухлину або поліп
 • витягти стороннє тіло
 • зупинити кровотечу
 • зробити біопсію
 • відновити прохідність кишечника при його звуженні (стенозі)
 • усунути спайкові процеси
 • виявити характер гемороїдальних вузлів

Напрямок на колоноскопію видається проктологом, гастроентерологом, хірургом. Саму процедуру проводить лікар-ендоскопіст. Під час маніпуляції йому допомагають медична сестра та анестезіолог (якщо є потреба у загальному наркозі).

Протипоказання до колоноскопії

Для проведення дослідження існують протипоказання:

 • вагітність
 • гострі форми серцевої чи судинної недостатності
 • підозра на перитоніт
 • пахово-мошонкова або пупкова грижа
 • нестабільність артеріального тиску
 • підтверджений дивертикуліт
 • інфекційні процеси у стадії загострення

Чи можна робити колоноскопію при геморої?

При цьому захворюванні колоноскопію призначають як додатковий метод діагностики прямої кишки. Протипоказанням до процедури є лише гостра стадія хвороби з вузлами, що кровоточать. Місце введення трубки обробляється асептичним та знеболюючим засобом, тому геморой після колоноскопії не загострюється, а вузли не травмуються.

Записатися на процедуру колоноскопії

Підготовка до колоноскопії

Обстеження кишечника вимагає ретельної підготовки, тому рішення про необхідність його проведення приймає лікар із сукупності даних клінічного анамнезу та результатів лабораторних досліджень, поточного стану та віку пацієнта. За неможливості виконання традиційної колоноскопії вдаються до альтернативних методів.

Процес підготовки до процедури включає два етапи – перехід на безшлакову дієту і очищення кишечника. За три дні до колоноскопії рекомендується перейти на щадне харчування, виключивши зі щоденного меню свіжі фрукти та сирі овочі, каші та макарони, чорний хліб, смажені та копчені страви. Бажано не вживати газованої води, кави та молока. Вони можуть викликати сильне бродіння в кишечнику та здуття живота.

Дозволяються:

 • нежирні бульйони
 • овочеві супи
 • відварене м’ясо (яловичина, курка, індичка)
  нежирні сорти риби
 • кефір, ряжанка, йогурт
 • кисіль, компот, неміцний чай
 • сухе нездобне печиво (крекери), білі сухарі

Наступний етап підготовки – очищення кишечника. Для цього застосовуються спеціальні проносні препарати. Фахівець призначає кожному пацієнту відповідний за його індивідуальними показаннями засіб.

Найбільш уживані ліки:

 • Фортранс
 • Ендофальк
 • Фліт Фосфо-сода
 • Лавакол

Механізм дії препаратів Фортранс та Ендофальк полягає в тому, що вони запобігають всмоктуванню речовин у кишечнику. Це веде до швидшого просування та евакуації вмісту (у вигляді рідкого випорожнення) шлунково-кишкового тракту. За рахунок вмісту в проносних препаратах електролітів солей запобігає порушення водно-сольового балансу організму (не настає зневоднення, як при звичайній діареї).

Дія препаратів Фліт Фосфо-соду та Лаваколоснована на затримці виведення води з кишечника, що спричиняє збільшення та пом’якшення калових мас, підвищує перистальтику та веде до швидкого спорожнення.

Ще один спосіб очищення організму –-традиційна клізма. Процедуру проводять кілька разів, використовуючи 1,5 літра чистої води.

Важливо пам’ятати, що напередодні колоноскопії бажано відмовитись від вечері, а вранці у день проведення процедури не слід снідати.

Вартість консультації під час процедури колоноскопії?
Всі наші послуги та ціни

Проведення колоноскопії у Краматорську

З огляду на можливий дискомфорт під час маніпуляції процедура передбачає обов’язкове знеболювання. Існує кілька способів знеболювання під час колоноскопії. Це місцева анестезія (обробка криголамом, луан гелем, дикаїновою маззю та ін.), седація (введення в легкий медикаментозний сон) та загальний наркоз. Найчастіше застосовується місцева анестезія. Вона дозволяє спілкуватися з пацієнтом, тим самим вільно контролюючи перебіг усієї процедури.
Колоноскопічне дослідження проводиться у окремому кабінеті медичного закладу. Хворий перевдягається у спеціальний халат і лягає на кушетку на бік, підігнувши коліна. Після антисептичної обробки лікар акуратно вводить колоноскоп в анальний отвір, послідовно оглядаючи стінки кишечника. Спочатку досліджується ділянка нижніх відділів органів шлунково-кишкового тракту, далі оцінюється стан сигмовидної та сліпої кишки, а також частина тонкокишкового відділу. Для розширення просвіту кишкової трубки подається невелика кількість газу. У цьому пацієнта може турбувати легке здуття живота. Після закінчення огляду надлишкове повітря видаляється, і відчуття здуття пропадає. Звичайна діагностична процедура триває приблизно 15-20 хвилин. Якщо виникає необхідність термінового оперативного втручання, час може бути збільшено. Після завершення колоноскопії апарат акуратно витягується з кишківника і вирушає на дезінфекцію. Пацієнту рекомендується невеликий відпочинок та повернення додому.

Коли можна одержати результати колоноскопії?

Опис стану кишківника можна отримати через пару днів після процедури. Якщо під час колоноскопії було проведено біопсію – терміни збільшуються досі отримання даних гістологічного дослідження. Наприкінці вказують відповідність стану кишкової трубки пацієнта певним критеріям, і навіть проведені додаткові маніпуляції (якщо були). На руки, крім документів, видається диск із фотографією або відтворенням процесу колоноскопії. Отриману інформацію пацієнти передають лікарю для визначення подальшої тактики ведення хворого.

Побічні ефекти колоноскопії

Зазвичай, колоноскопія проходить без наслідків. Серйозні ускладнення виникають дуже рідко. Найчастіше вони пов’язані з відсутністю лікаря досвіду у проведенні подібних ендоскопічних маніпуляцій. Серед можливих ризиків:

 • Перфорація слизової оболонки може виникати на тлі вже наявного ерозивного ураження слизових оболонок стінок кишечника.
 • Кровотеча може бути як під час дослідження, і після нього. Найчастіше пов’язані з патологічними змінами тканин органу.
 • Інфікування може виникати при недотриманні особистої гігієни після процедури або в результаті неякісної антисептичної обробки колоноскопа.
 • Травма стінок кишечника може виникати на тлі наявності спайкового процесу в кишечнику або під час огляду під загальним наркозом або медичним сном.
 • Алергічні реакції після загального наркозу можуть виникати у вигляді кропив’янки, свербежу, висипу.

Відновлення після колоноскопії

Побічні ефекти процедури – дискомфортні стани внаслідок нагнітання повітря в кишечник під час дослідження, виникнення болю через мимовільні скорочення гладкої мускулатури в процесі проходження зонда далі 15 сантиметрів. Подолати все це пацієнту допоможе правильна реабілітація – режим дня, дієтичне харчування, препарати, що усувають неприємні відчуття у животі та кишечнику.

Меню у період формується з урахуванням можливого травмування стінок кишечника, особливо, якщо обстеження супроводжувалося видаленням новоутворень чи забором біоматеріалу. Основні правила харчування:

Приймати їжу в один і той самий час

Приготовлені страви повинні бути легко засвоюваними, не дратівливими шлунок і не викликати сильного газоутворення
Їжа має покривати добову потребу людини у поживних речовинах
Рекомендується пити не менше 1.5 – літрів рідини на день (вода розм’якшує стілець і допомагає слизовим оболонкам стравоходу та кишечника швидше очищатися та відновлюватися)

Серед дозволених продуктів: нежирні сорти м’яса та риби, термічно оброблені овочі, легкі бульйони, молочні продукти (нежирний сир, йогурт, кефір), злегка підсушений цільнозерновий хліб, яйця у вигляді парового омлету, нездобне печиво, морси, компси. Спосіб приготування – відварювання чи гасіння. Свіжі фрукти бажано не вживати першу добу після колоноскопії. Забороняється приймати міцний чай або каву, газовані напої, алкоголь, свіжі соки. Тривалі обмеження харчування після колоноскопії не потрібні. Достатньо 2-3 днів.

Для зменшення кишкових кольок після дослідження, за рекомендацією лікаря, можна приймати сорбенти та спазмалітики. Для усунення болю у задньому проході бажано використовувати ректальні свічки або мазі, що застосовуються при геморої. Якщо дискомфорт у животі, діарея або запор, кровотечі з анального отвору та інші розлади тривають більше 2-3 днів, слід обов’язково звернутися до фахівця! Потрібно уважно спостерігати за станом свого організму.

Колоноскопія – сучасний метод діагностики, який дозволить не лише встановити, а й усунути причину патологічних симптомів травного тракту. Якщо вас регулярно непокоїть проблеми з кишечником – не затягуйте з візитом до лікаря. Не займайтеся самолікуванням!

Де пройти процедуру колоноскопії у Краматорську

У багатопрофільному медичному центрі «Гарний Лікар» ви можете пройти процедуру колоноскопії. Тут на Вас чекає висококваліфікований персонал та найсучасніше діагностичне обладнання. Приємно здивують наших клієнтів та цілком демократичні ціни.

Call Now Button